Rôzne

Plány výchovného poradenstva

PLÁN VÝCHOVNÉHO PORADENSTVA PRE ZŠ s MŠ BUDMERICE

V ŠK. ROKU 2023/2024

V oblasti výchovného poradenstva budeme v šk. roku 2023/2024 plniť úlohy podľa Vyhlášky MŠ SR č. 43/1996 Z.z. o výchovnom poradenstve a výchovných zariadeniach.

Na druhom stupni ZŠ budeme prostredníctvom výchovnej poradkyne robiť profesionálnu orientáciu žiakov, pričom budeme prihliadať na želanie, schopnosti a záujmy žiakov a tiež potreby spoločnosti. Pri výbere povolania je dôležitá spolupráca s rodičmi. Túto činnosť robí výchovná poradkyňa formou rodičovského združenia a osobných pohovorov, ktoré sú zamerané na oboznámenie žiakov a ich rodičov s možnosťami ďalšieho štúdia, s postupom pri prijímacom konaní s termínom podania prihlášok, s termínom prijímacích skúšok a aj s rôznymi novými informáciami o školách.

Žiaci majú možnosť 2-krát navštíviť stredné školy počas „Dní otvorených dverí“.

Žiaci 9. ročníka sa tiež zúčastnia na prezentácie Župných škôl v Trnave. Takáto návšteva môže ovplyvniť ich rozhodnutie. Niekedy zmenia svoju pôvodnú voľbu alebo sa ich záujem o štúdium prejaví pri príprave na prijímacie skúšky. Rozhodnutie žiakov veľmi často ovplyvnia besedy s výchovnými poradcami zo stredných škôl.

Dôležitým prínosom pre prípravu žiakov na prijímacie skúšky je zapájanie talentovaných žiakov do súťaží a olympiád a venovanie zvýšenej pozornosti žiakom so slabším prospechom, aby zvládli prijímacie konanie v rámci svojich možností.

V súlade s úlohami MŠ SR s ohľadom na stále sa zvyšujúce percento detských neuróz budeme venovať pozornosť primárnej prevencii v spolupráci s CPPP a P v Pezinku.

Triedni učitelia budú i naďalej pozorovať žiakov s poruchami učenia a správania. Žiaka, u ktorého predpokladáme nejakú poruchu, môže škola so súhlasom rodiča odporučiť na pedagogicko-psychologické vyšetrenie. Ak bude porucha potvrdená, budeme pri hodnotení žiaka postupovať podľa „Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s vývinovými poruchami učenia“.

Žiaci s poruchami učenia zostávajú v starostlivosti poradne.

V školskom roku 2023/2024 evidujeme celkovo 36 integrovaných žiakov, so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na ZŠ.

z toho:

12 žiakov potrebuje 100% asistenciu

3 žiaci potrebujú 80% asistenciu

7 žiakov potrebuje70% asistenciu

Sledovaných detí s poruchami učenia máme 5.

Žiakom s vývinovými poruchami učenia sa venujú odborní  školskí asistenti :

1. stupeň - 3 pedagogické asistentky Erika Paulíni, Bibiána Dvorská a Dušana Kollárová

2. stupeň - 3,5 pedagogické asistentky Lenka Sobolová, Michaela Valková,

Mgr. Mária Cmerová a na 0,5 úväzku Mgr. Soňa Bačová, ktorá je zároveň aj sociálna pedagogička, a školský špeciálny pedagóg Mgr. Renáta Minarovičová, školský psychológ  Mgr. Monika Kubičáková.

Problémy žiakov s narušeným správaním riešime tiež v spolupráci s  CPPP a P v Pezinku, v spolupráci s OÚ odborom sociálnych vecí.

Budeme sa snažiť predchádzať negatívnym vplyvom súčasnej doby ako sú záškoláctvo, šikanovanie, kriminalita, drogy a teror. Vzniknuté problémy budeme konzultovať s CPP v Pezinku s oddelením prevencie a poradňou.

Poznámka: Plán a pracovný program výchovného poradcu je otvorený, preto ho možno aktuálne dopĺňať a meniť počas školského roku.

Vypracovala:   Ing. Oľga Baxová                   14.9.2023,  Budmerice