Ako na strednú školu

Prijímacie konanie sa bude konať  prezenčne.

Celoslovenské   testovanie   žiakov   deviatych  ročníkov  základných škôl  - T9,  sa koná 22. marca 2023

Podanie prihlášky na strednú školu vykonáva zákonný zástupca žiaka:

• v jedinom termíne pre všetky odbory – učebné, študijné, talentové, netalentové,
  • na 1 novom tlačive s najviac 4 odbormi, s uvedením termínu /1 termín alebo 2 termín/
  • pripravuje sa elektronické spracovanie i podanie prihlášky.

Poznámka: V praxi by sa zákonný zástupca (ZZ) mal prihlásiť cez EDUID žiaka a systém má generovať údaje pre prihlášku, ZZ má mať možnosť priložiť dokumenty (napr. diplomy, zdravotnú spôsobilosť).

Termíny sú zjednotené pre talentové aj netalentové odbory.

TERMÍNY KONANIA PRIJÍMACEJ SKÚŠKY:

1.KOLO

Termíny určuje MŠVVaŠ SR a pre školský rok 2022/23 sú nasledovné:

NETALENTOVÉ odbory

TALENTOVÉ odbory

1.TERMÍN

4. alebo 5. mája 2023

2. alebo 3. mája 2023

2.TERMÍN

9. alebo 10. mája 2023

11. alebo 12. mája 2023

2.KOLO
Termíny ako doteraz, podľa zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a pre školský rok 2022/2023 sú nasledovné:

• 21. júna 2023 (výnimočne dokončenie 22. júna 2023),
  • 2. kolo je určené pre žiakov, ktorých možno prijať do 1. ročníka na nenaplnený počet miest – POZOR, 2. kolo neplatí pre 8-ročné odbory,
  • o 2. kole rozhoduje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade, oznam o konaní 2. kola zverejní na webovom sídle školy do 6. júna 2023.

RIADITEĽ SŠ zverejňuje na webovom sídle školy:

1. Kritériá, forma, obsah, rozsah prijímacej skúšky a ostatné podmienky prijatiapo predchádzajúcom prerokovaní v pedagogickej rade. Môžu obsahovať aj podmienky pre prijatie bez prijímacej skúšky pre odbory, v ktorých sa získava úplné stredné všeobecné vzdelanie 90% a viac v každom predmete T9. Pre odbory, v ktorých sa získava úplné stredné odborné vzdelanie 80% a viac v každom predmete T9.
Termín zverejnenia: do 28.02.2023.

2.Počet žiakov, ktorých možno prijať do 1. ročníka a termíny konania prijímacích skúšok po prerokovaní v pedagogickej rade, po vyjadrení Rady školy a so súhlasom zriaďovateľa.
Termín zverejnenia: do 31.03.2023.
(Z dôvodu zdĺhavého procesu je tento termín časovo posunutý až po termíne podania prihlášok, vhodné však je zabezpečiť potrebné úkony v časovom predstihu, aby údaje boli k dispozícii zákonným zástupcom a žiakom v čase rozhodovania sa.)

ĎALŠIE PROCESY PRIJÍMACIEHO KONANIA:

• pozvanie uchádzača na prijímacie skúšky – najneskôr 5 dní pred termínom ich konania,
  • náhradný termín prijímacej skúšky – najneskôr v poslednom týždni augusta 2023,
  • zoznam prijatých uchádzačov zverejňuje aurčuje MŠVVaŠ SR podľa výsledkov prijímacieho konania prevšetky školy do 19. mája 2023
  • odosielanie rozhodnutí o prijatí / neprijatí uchádzača – do troch pracovných dní odo dňa termínu konania prijímacej skúšky,
  • uchádzačom prijatým bez prijímacej skúšky – riaditeľ odošle rozhodnutie o prijatí najneskôr 7 dní pred termínom konania skúšky.

PRIJATÍ UCHÁDZAČIpotvrdia nástup na 1 školu,rozhodnutia o prijatí na ostatné školy automaticky strácajú platnosť.

NEPRIJATÍ UCHÁDZAČI: majú možnosť podať odvolanie  voči rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí - jednotne na všetky školy (všetkých zriaďovateľov) do 5 dní od doručenia rozhodnutia.

KRITÉRIA,    KTORÉ   ROZHODUJÚ    O   PRIJATÍ   NA   STREDNÚ     ŠKOLU:

1. Prijímacie  skúšky
  2. Výsledky testovania – T9