Projekty

Školská jedáleň pri ZŠ s MŠ Budmerice sa v školskom roku 2015/2016 opäť zapojila do programu „Školské ovocie ", na podporu spotreby ovocia a zeleniny pre deti našej školy, ktoré sa stravujú  v školskej jedálni.

Frekvencia dodávok: ovocie 1 x týždenne počas školského roka. Doba podávania: olovrant (deti v škôlkach), za obedom (základné školy) . Jablková šťava – 1 x týždenne za obedom.

Nariadenie vlády 341/2009 ustanovuje v rámci spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov poskytovanie finančnej pomoci z prostriedkov Európskej únie a z prostriedkov štátneho rozpočtu na podporu spotreby ovocia a zeleniny a výrobkov z ovocia a zeleniny, ktoré sú uvedené v osobitnom predpise, pre deti v materských školách, pre žiakov v základných školách a pre deti a žiakov v školách pre deti alebo žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Ciele programu:

• zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny u detí predškolského a školského veku

• zmeniť stravovacie návyky u detí už v ranom školskom veku

• znížiť výskyt nadhmotnosti a obezity u detí

• podporiť zdravú výživu a zvýšiť informovanosť o výživovej hodnote jednotlivých druhov ovocia a zeleniny

Význam ovocia a zeleniny vo výžive

Ovocie a zelenina má vo výžive človeka nezastupiteľné miesto vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a ďalších dôležitých látok, priaznivo ovplyvňujúcich fyziologické procesy v našom organizme. Pred každodennou konzumáciou nesmieme zabúdať na dôkladné umývanie ovocia a zeleniny!