Navigácia

Zápis žiakov do 1. ročníka

Radíme rodičom

Milí rodičia,

ponúkam vám niekoľko rád ako vášmu dieťaťu pomôcť pri vstupe do novej etapy jeho života.

 

Kladný vzťah ku škole

Pre dieťa je veľmi dôležitý váš názor. Ste jeho vzorom a ak vy sami máte negatívny vzťah ku škole a dávate to najavo, ako sa môže vaše dieťa tešiť do školy? Kladný vzťah k škole vám ušetrí množstvo času pri učení sa s vaším dieťaťom. Negatívny vzťah ho naopak predĺži na nekonečné hodiny prehovárania.

Samozrejme, podstatnými faktormi, ktoré ovplyvňujú vzťah dieťaťa ku škole sú učiteľ a spolužiaci. Počas minimálne 10 - ročnej školskej dochádzky vaše dieťa vystrieda množstvo učiteľov a spolužiakov a bude „nútené“ sa prispôsobovať rôznym nárokom,  názorom, charakterom, tak ako sa aj vy prispôsobujete svojim nadriadeným aj kolegom v práci. Skúste sa s ním o prípadných konfliktoch porozprávať a nie ich radikálne riešiť. Veľmi pomôže aj zdržanie sa nevhodných poznámok na adresu učiteľov, či spolužiakov, ktoré môžu dieťa viesť k nerešpektovaniu a ešte väčším problémom.

 

Čítanie

Je vedecky potvrdené, že deti, ktoré čítajú, majú lepšie výsledky v škole. Ak sa číta dieťaťu nahlas, pomáha to zvyšovať sebadôveru dieťaťa v jeho vlastnú schopnosť čítať. Ak ešte takúto “čítaciu rutinu” nemáte, je veľmi vhodné s ňou začať. Napríklad čítanie večer pred spaním, pri poobednom oddychu. Môžete mu klásť otázky, o čom bol príbeh, čo sa tam stalo a podobne. Vďaka tomu sa u dieťaťa rozvíja slovná zásoba, schopnosť vyjadrovania a najmä - aktívne počúvanie s porozumením je schopnosť, ktorú bude využívať celý život a čím skôr začne, tým lepšie mu to pôjde.

 

Učenie

Dôležitý je rituál. Príprava do školy by sa mala konať v pokojnej atmosfére a približne v rovnakom čase. Po príchode zo školy by si malo dieťa trochu oddýchnuť. Ak navštevuje ŠKD, oddýchne si tam. Neodkladajte učenie na neskoré hodiny a zbytočne dobu učenia „nenaťahujte“. Postupne dieťa zvykajte na samostatnosť. Ako?

  1. Seďte pri ňom a sledujte každý jeho postup pri písaní domácich úloh a príprave vecí do školy. Pri prváčikovi toto obdobie môže trvať celý rok.
  2. Ak sú predmety, alebo určité úlohy, ktoré vie dieťa zvládnuť bez pomoci, už pri ňom neseďte, iba občas prejdite okolo a sledujte, či si pripraví veci.
  3. Keď si zvládne samé prečítať zadanie a porozumie mu, nechajte ho, nech všetko urobí samostatne. Občas ho skontrolujte, pripomeňte, že ak by niečomu nerozumelo, môže sa vás kedykoľvek opýtať.

Pre dieťa bude dôležité, že sa na neho spoliehate. Ak si zabudne urobiť domácu úlohu, prípadne nájdete poznámku, že si niečo zabudlo priniesť do školy, povedzte mu, že vás to mrzí, pretože ste sa na neho spoliehali a začnite ho aspoň na čas opäť kontrolovať.

 

Hodnotenie

Povzbudzujte vaše dieťa, ale držte sa slovného hodnotenia. Hodnotenie peniazmi a rôznymi darmi nie je vhodné. Tak isto ako neprimerané tresty, krik a bitka. Pre dieťa má byť pochvalou to, že ste s ním spokojní, že ste na neho hrdí a ak sa mu nedarí, hľadajte cestu ako to spolu prekonáte. Kým sa rozhodnete dať mu pár „výchovných“ na zadok, pomyslite na to, ako to asi rieši učiteľ v triede s 25-timi žiakmi, ktorý takýto „výchovný prostriedok“ použiť nemôže a skúste aj vy nájsť inú cestu.

 

1. ročník

Ako rodič prváčika sa zamerajte hlavne na čítanie. Ak spoločné čítanie ešte nepraktikujete, začnite hneď dnes a čítajte s dieťaťom aspoň chvíľku. Aby bolo dieťa motivované, môžete si zapisovať do zošita knihy, ktoré ste spolu prečítali, dieťa k nim môže kresliť obrázky - ilustrácie. Prípadne môžete nakresliť ku knihe niekoľko smajlíkov s rôznymi emóciami a dieťa môže vymaľovať tú tváričku, ktorá zodpovedá jeho dojmu z knihy, či príbehu. Keď dieťa zvládne základy čítania, posmeľujte ho, aby vám prečítalo napríklad nápis na obchode, jednoduchá slová v novinách, letákoch. Nezabudnite podotknúť, aké je úžasné, že už si vie toľko vecí prečítať samo.

Samozrejme, ani písanie netreba zanedbávať. Stále precvičujte s dieťaťom jemnú motoriku. Nesústreďujte sa len na úchop ceruzky, či pera, ale aj na celú polohu tela. Dbajte na to, aby malo na stole obe predlaktia, sedelo rovno a malo nohy na zemi. Ak nedočiahne, podložte mu stolček, alebo inú vhodnú náhradu. Keď sa schopnosti dieťaťa písať rozvinú, píšte si navzájom odkazy, prípadne listy. Môže písať aj nadpisy a záznamy do vášho spoločného “čitateľského denníka”.

Čo sa týka matematiky, dieťa sa v tomto ročníku učí počítať do 20 bez prechodu cez základ 10. Teda bude počítať príklady typu: 15 + 4, 18 – 7, ale nie príklady ako 7 + 8,  12 – 3 a podobne.  V začiatkoch môže počítať pomocou prstov, ale postupne ho učte prsty k počítaniu nepoužívať. Najlepšie je, ak dieťa počíta „z hlavy“.

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Budmerice
    Budmerice 430
  • Kancelária školy: 033/6448 110

Fotogaléria