Zápis žiakov do 1. ročníka

Prvé dni v škole

Začiatok práce v škole mu uľahčíte nasledujúcou prípravou:

1. Budete od neho vyžadovať jasnú a správnu výslovnosť.
  2. Povediete ho, aby v pokoji a pozorne počúvalo predčítavanie rozprávok.
  3. Budete vyžadovať, aby ihneď reagovalo na vhodne daný príkaz.
  4. Dôsledne budete sledovať ako ho plní.
  5. Sústredíte dieťa na vykonávanú prácu.
  6. Nedovolíte mu, aby sa zaoberalo vedľajšími činnosťami.
  7. Učte ho k tomu, aby dohralo začatú hru, dokončilo svoju prácu.
  8. Navykajte ho, aby denne plnilo drobné úlohy pri domácej práci.
  9. Veďte ho k tomu, aby po hre uložilo hračky, poobede svoj riad a príbor.
  10. Naučte ho pozdraviť, poprosiť, poďakovať.
  11. Veďte ho k tomu, aby si pri hre a pri prechádzkach všímalo zvieratá, kvety a všetky zmeny okolo seba.
  12. Navyknite ho, aby v rovnakú dobu vstávalo, jedlo a chodilo spať (spánok 10 hodín).

Dôležité maličkosti

Neverili by ste, aké sú pre zdravie, spolužitie s inými ľuďmi i pre učenie v škole dôležité maličkosti", akými sú základné hygienické návyky a návyky slušného správania. Urobte si malý test o svojom dieťati, v ktorom si pre seba odpovedzte: má(vie), musím mu pripomínať, nemá (nevie).

Má vaše dieťa osvojené (vie)?

• Návyky, ktoré súvisia s telesnými potrebami (utieranie nosa, močenie, vyprázdňovanie)?
  • Návyky umývania rúk, tváre, krku, uší, čistenia zubov, česania vlasov, používania vreckovky, obliekania, obúvania, jedenia?
  • Správne držanie tela pri chôdzi, sedení?
  • Nepije studenú vodu rozhorúčené, neje neumyté ovocie, nesadá si na chladnú zem, nestrká veci do úst, nevŕta si v nose, nehrá sa s ostrými a nebezpečnými predmetmi, hlási sa na potrebu?
  • Necmúľa si prsty, neobhrýza si nechty, nemaškrtí, nehrbí sa?
  • Ukladá si veci na svoje miesto, udržiava ich v poriadku, neruší poriadok iných?
  • Dbá o svoj vzhľad, čistotu oblečenia, účes?
  • Vie sa ospravedlniť, poprosiť, poďakovať, správať sa zdvorilo, správne oslovovať dospelých a deti, neobťažovať dospelých, neodvrávať?
  • Vie sa spôsobne správať pri stole, na ulici, v triede, v rodine, zaklopať pred vstupom do miestnosti, hlásiť sa o slovo, pozerať sa pri rozhovore do očí, pomáhať podľa potreby mladším a slabším?
  • Vie sa samo pohybovať po ceste do školy, dbá na svoju bezpečnosť?

Väčšinu návykov musíme stále a ešte dlho upevňovať tak, že vyžadujeme, aby ich dieťa dodržiavalo. Najväčšiu trpezlivosť vyžaduje odstrániť nejaký zlozvyk.

Čo ma mamička a otecko naučíte?

1. Rýchlo sa obúvať, vyzúvať, zašnurovať topánky.
  2. Obliekať sa, vyzliekať a odkladať veci na určené miesto.
  3. Rozopínať a zapínať gombíky na košeli a svetri.
  4. Umyť si ruky.
  5. Poznať adresu.