Prevencia drogových závislostí je dôležitou výchovnou prioritou školy. Prevenciu drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov sme realizovali ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu, a to aj v prierezových témach vyučovacích predmetov. Prevenčná činnosť bola súčasťou i mimo vyučovacieho diania v škole.
Činnosť koordinátora prevencie spočívala v monitorovaní, koordinovaní a metodickom usmerňovaní preventívnej protidrogovej výchove na škole, v spolupráci s vedením školy, školským psychológom, sociálnym pedagógom, špeciálnym pedagógom, triednymi učiteľmi a vychovávateľkami ŠKD a pracovníčkami CPP a v Pezinku. Ťažiskom práce bola primárna prevencia rizikového správania sa v období dospievania, predčasné sexuálne vzťahy.
Realizovali sme preventívne aktivity, programy a projekty v rámci prevencie nežiaducich javov na školách ako je záškoláctvo, šikanovanie, zvýšené násilie, začínajúca trestná činnosť. Spolupracovali sme s odborníkmi.
V rámci zamedzenia šikanovania a eliminovania prejavov šikanovania v škole sme oboznámili žiakov a rodičov žiakov so školským poriadkom a s opatreniami vymedzenými proti šikanovaniu v školskom prostredí. Prípady oprávneného podozrenia sme preventívne riešili podľa vypracovanej Smernice k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov školy, ktorá je uverejnená aj na web stránke školy.
Upozorňovali sme na nebezpečenstvo návyku fajčenia, užívanie alkoholu, používania omamných látok. Informovali sme žiakov a rodičov žiakov o opatreniach vymedzených proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog. V súlade s rezolúciou Európskej rady č. 5418/2002 o prevencii pred toxikomániu v rámci školských programov sme posilňovali zdravý životný štýl. V zmysle Národného programu duševného zdravia sme realizovali aktivity a programy na prevenciu civilizačných ochorení.
V zmysle Národného plánu výchovy k ľudským právam sme usmerňovali výchovu k ľudským právam tak, aby sa stali integrálnou súčasťou celoživotného procesu podpory a ochrany medziľudských vzťahov v demokratickej spoločnosti. Predchádzali sme všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
V rámci výchovy žiakov k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci sme do výchovno-vzdelávacieho procesu zaraďovali problematiku preventívneho pôsobenia v oblasti požiarnej, zdravotnej a cestnej ochrany. Bolo zabezpečené uplatnenie zákona o ochrane nefajčiarov, tzn. zákaz fajčenia v priestoroch ZŠ. Vykonávali sa opatrenia na ochranu pred nezákonným požívaním alkoholu, narkotík a psychotropných látok. Bol dôsledne vykonávaný dozor. Priebežne sme zabezpečovali ochranu a prevenciu pred nežiaducimi javmi. V prípadoch oprávneného podozrenia, že deti môžu byť fyzicky alebo psychicky týrané, zneužívané, je ohrozovaný ich zdravý psychický a morálny vývin sme bezodkladne riešili problém v spolupráci s výchovným poradcom, vedením školy a triednymi učiteľmi, a v neposlednom rade s CPP. V prípadoch nedodržania školou prijatých opatrení na ochranu detí zo strany zákonného zástupcu dieťaťa alebo zo strany školy sme kontaktovali príslušný odbor sociálnych vecí.
Motivovali sme žiakov k zapojeniu sa do rôznych školských akcií, aby rozvíjali svoj talent a prejavili svoje schopnosti, zručnosti a potenciál vo výtvarných, speváckych, literárnych, matematických, informatických, športových a iných súťažiach. Vo voľnom čase aktivovali činnosť žiakov vedúci rôznych krúžkov a pani vychovávateľky ŠKD. V spolupráci so športovými a mládežníckymi organizáciami sme ponúkli deťom možnosti ako zmysluplne tráviť svoj voľný čas, a tým zefektívnili primárnu prevenciu aj v mimo vyučovacom čase.