Navigácia

Koordinátor prevencie

Plán

PLÁN PRÁCE
koordinátora prevencie drogových závislostí

 

 

 Hlavné úlohy a ciele:

Plán práce koordinátora prevencie drogových závislostí bol zostavený na základe

Pedagogicko-organizačných pokynov na školský rok 2020/2021, z úloh koncepcií a stratégií ako sú Národná protidrogová stratégia, Národný program prevencie HIV/AIDS v SR, Národný program duševného zdravia - usmernenie č. 7/2006-R z 28. marca 2006 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a  školských zariadeniach, Národná stratégia na ochranu detí pred násilím, Dohovor o právach dieťaťa, Listina ľudských práv, zo Štátneho vzdelávacieho programu, Školského vzdelávacieho programu, Plánu práce školy, Vnútorného poriadku školy a  výsledkov analýzy prevencie drogových závislostí v minulom školskom roku.

I.       Hlavné ciele činnosti na školský rok 2020/2021

Prevencia drogových závislostí je jednou z hlavných výchovných priorít školy. Výchovno-vzdelávací proces zameriame na podporu kvality života, prosociálnu orientáciu jednotlivca, zdravý životný štýl, podporu duševného zdravia a ochranu vlastného zdravia. Prevencia drogových závislostí je súčasťou prierezových tematík školského vzdelávacieho programu: - osobnostný a sociálny rozvoj; - ochrana života a zdravia.

        Činnosť koordinátorov prevencie bude spočívať v monitorovaní, koordinovaní a metodickom usmerňovaní preventívnej protidrogovej výchove na škole, v spolupráci s vedením školy, výchovným poradcom, triednymi učiteľmi a vychovávateľkou školského klubu detí. Ťažiskom práce prevenčného tímu je primárna prevencia, pomocou ktorej chceme predchádzať sociálno-patologickým javom, rizikovým faktorom a situáciám. Osobitná pozornosť bude venovaná žiakom zo znevýhodneného sociálneho prostredia. Na zabezpečenie disciplíny v škole budú prijímané také opatrenia, ktoré sú zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa, s výchovou v duchu humanizmu, predchádzania všetkých foriem diskriminácie, intolerancie a rasizmu.

V súlade s Dohovorom o právach dieťaťa budeme monitorovať správanie sa detí a ich zmeny a zabezpečovať ich aktívnu ochranu. V zmysle Listiny ľudských práv sa zameriame na eliminovanie všetkých foriem diskriminácie a segregácie akejkoľvek skupiny žiakov v škole (napr. rómskej a i.). Výchova vo voľnom čase bude výraznou preventívnou alternatívou prevencie proti drogám.

V zmysle úloh Národného programu prevencie HIV/AIDS v podmienkach rezortu školstva zameriame našu pozornosť na prevenciu rizikového správania sa v rámci dospievania. Budeme realizovať prevenciu HIV/AIDS v súlade so schválenými učebnými pomôckami. Pri tejto problematike sa aktívne zapojíme do celoslovenskej školskej kampane Červené stužky - www.cervenestuzky.sk v súlade s Národným programom prevencie HIV/AIDS.

V rámci opatrení na zamedzenie šikanovania v škole budeme podporovať a umožňovať rešpektovanie názorov detí a tak predchádzať všetkým formám rasizmu, diskriminácie a intolerancie. Budeme uskutočňovať opatrenia na zamedzenie a eliminovanie prejavov šikanovania v škole, zvýšenie pocitu bezpečnosti u žiakov a rodičov, prípady oprávneného podozrenia preventívne riešiť. V súlade so Stratégiou prevencie kriminality realizovať projekty a aktivity prevencie a eliminácie rizikového správania, delikvencie a kriminality, záškoláctva, šikanovania, bezpečného používania internetu, ako aj na podporu právneho vedomia detí a žiakov.

Venovať zvýšenú pozornosť opatreniam na ochranu detí a žiakov pred všetkými formami fyzického alebo psychického násilia, poškodenia alebo zneužitia, zanedbávania alebo nedbalého zaobchádzania, týrania alebo vykorisťovania vrátane sexuálneho zneužívania a detskej pornografie. Priebežne monitorovať správanie sa detí a jeho zmeny a v prípadoch podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu zabezpečiť ich ochranu a bezodkladne riešiť vzniknutý problém v súčinnosti s vedením školy a zákonnými zástupcami dieťaťa.

V súlade s úlohami Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi realizovať besedy s vyškolenými odbornými zamestnancami z CPPPaP o rizikách práce v zahraničí a o prevencii pred neľudským zaobchádzaním, obchodovaním s ľuďmi a otrockou prácou, ako aj preventívne kampane.

V súlade s rezolúciou Európskej rady č. 5418/2002 o prevencii pred toxikomániu v rámci školských programov posilňovať zdravý životný štýl, a tak prispievať k zlepšeniu zdravia žiakov a k prevencii pred civilizačnými chorobami. V zmysle Národného programu duševného zdravia budeme realizovať aktivity a programy na prevenciu civilizačných ochorení.

Realizovať školské programy podpory zdravia, zdravého životného štýlu a výchovy ku

zdraviu. Posilniť výchovu detí a žiakov k zdravému životnému štýlu a realizovať aktivity a programy na podporu zdravia a zdravého životného štýlu. Zapájať sa do kampaní: „Odstráň obezitu“ a projektu „Hovorme o jedle“. Zvýšiť zapojenie detí a žiakov do pohybových aktivít, podporovať činnosť športových krúžkov a pohybové aktivity v prírode. Rozvíjať osvetovú, vzdelávaciu a výchovnú činnosť s dôrazom na zdravú výživu, zdravé potraviny, potravinovú bezpečnosť a zvýšenie povedomia v oblasti označovania potravín. Pri príležitosti „Svetového dňa výživy“ a „Svetového dňa mlieka“ vyhlásiť tematické týždne zamerané na podporu zvýšenia spotreby mlieka a mliečnych výrobkov a zvýšenia konzumácie ovocia a zeleniny.

Snahou koordinátorov bude spolupracovať pri vytváraní pozitívnej sociálnej klímy prostredníctvom edukačných programov ako prevencie násilia v škole. Venovať budeme zvýšenú pozornosť odbornej garancii programov, preverovať ponuky preventívnych aktivít a programov, aby sa predišlo prípadnému nežiaducemu vplyvu reprezentantov zhubných kultov, siekt či extrémistických organizácií na deti a žiakov

  Prevenciu drogových závislostí budeme realizovať ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu. Prevenčná činnosť bude súčasťou vyučovacieho i mimovyučovacieho diania v škole.  

 

II.    Hlavné metódy a formy práce:

·         rozhovory, besedy , ankety,

·         využitie protidrogových tém vo všetkých vyučovacích predmetoch,

·         práca v záujmových útvaroch a na triednických hodinách,

·  práca s internetom a počítačovými programami, návšteva www stránok s protidrogovou tematikou (napríklad www.prevenciasikanovania.sk  www.drogynie.sk  www.cervenestuzky.sk  www.zachranari.sk  www.bezpre.sk)

·         organizovanie zábavných ,  náučných a športových podujatí ,

·         nástenky, plagáty , výstavky,

·         monitorovanie správania žiakov

·         rozhovory s rodičmi a pod.

·         rozhovory s pracovníčkami CPPPaP v Pezinku na témy prevencie

Pri všetkých aktivitách budú zohľadňované vekové osobitosti žiakov, ich schopnosti a záujmy, ako aj ich rodinné prostredie.

III. Úlohy a ich realizácia

 

Vypracovať preventívny program školy. Zapracovať do neho spoluprácu školy s CPPPaP v Pezinku, s odbornými zariadeniami z  rezortu zdravotníctva a sociálnych vecí, Políciou a pod.                                      

do 30.9.2020 a priebežne – koordinátor

 

Prevenciu drogových závislostí zapracovať do tematických výchovno-vzdelávacích   plánov jednotlivých vyučovacích predmetov, plánov metodických orgánov, výchovného poradcu, vedúcej ŠK, triednych učiteľov.                                                                                                           

September – všetci pedag. Zamestnanci

 

Oboznámiť rodičov žiakov so školským poriadkom a s opatreniami vymedzenými proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog a proti šikanovaniu v školskom prostredí.

September – tr. učitelia (TU)

 

Priebežne monitorovať zmeny v správaní detí a ich zmeny, hodnotiť atmosféru v triedach, zabezpečovať opatrenia na zvyšovanie pocitu bezpečia a tvorivej atmosféry. V prípadoch oprávneného podozrenia na porušenie zdravého osobnostného vývinu, bezodkladne riešiť vzniknutý problém v súčinnosti so zriaďovateľom. Spolupracovať s odbornými zamestnancami CPPPaP, podľa potreby aj s príslušným pediatrom, sociálnym kurátorom, či policajtom.

Priebežne – RŠ, koordinátor, VP, TU

 

V prípade oprávneného podozrenia z užitia alkoholu, resp. nelegálnej drogy u žiaka, kontaktovať zákonného zástupcu, príslušný útvar policajného zboru a v prípade ohrozenia života žiaka aj zdravotníkov. Riaditeľ postupuje podľa § 5 ods. 10 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Podľa potreby – koordinátor, RŠ

 Spolupracovať s vychovávateľkou ŠKD, triednymi učiteľmi, výchovnou poradkyňou, vedúcimi krúžkov na škole, žiackym parlamentom a v súlade s nimi organizovať podujatia zamerané na prevenciu drogových závislostí.

Priebežne – koordinátor

V priebehu školského roka organizovať mimovyučovacie aktivity vedúce k užitočnému tráveniu voľného času detí, k tolerancii, spolupráci, asertívnemu správaniu, hodnoteniu seba, vedieť vyjadriť svoj názor, vedieť odmietnuť a pod.

Priebežne – koordinátori, vedúci krúžkov, všetci pedag. Zamestnanci

 

Spolupracovať s CPPPaP v Pezinku vo vzdelávaní sa v oblasti prevencie, zúčastňovať sa seminárov a zúčastňovať sa na ich aktivitách.

Podľa termínov CPPPaP – koordinátor

 

Usporiadať aktivity z príležitosti dní vyhlásených na podporu zdravia, prevenciu pred toxikomániou a posilňovať zdravý životný štýl žiakov. Výchovne využiť Svetový deň mlieka v školách (30.9.), Svetový deň výživy (16.10.), , Svetový deň nefajčenia  (21.11.), Svetový deň prevencie HIV/AIDS (1.12.), Svetový deň duševného zdravia (7.4.) Svetový deň boja proti drogám (26.6.), Európsky týždeň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, Svetový deň vody (22.3.), Svetový deň červeného kríža (8.5.) atd.

Priebežne – koordinátor, TU

 

V aktivitách mimo vyučovania využívať v prijateľnej forme prácu s počítačom a internet, hlavne vzdelávacie programy a stránky venované prevencii proti drogám, ochrane zdravia a prírody.

Priebežne – koordinátor, TU

 

V priebehu školského roka zamerať akcie a nástenky na chodbe školy a v podobnom zmysle zamerať aj akcie tried:

 september                            -  zdravá výživa a pitný režim,

október                                 -  problematika fajčenia,

november                             -  lieky nie sú cukríky..,

december, január                  -  pohyb, šport, zdravie,

február, marec                      -  problematika alkoholizmu,

apríl                                      -  prevencia proti šikanovaniu

máj, jún                                -  drogová závislosť

koordinátori, TU

·         Pracovať s aktivistami zdravého životného štýlu z radov žiakov vyškolenými CPPPaP a v spolupráci s nimi organizovať akcie pre žiakov školy

Priebežne – koordinátori, TU

 

Priebežne sledovať www stránky a na zasadnutiach pedagogickej rady a metodických orgánov o problematike prevencie proti drogám.

www.prevenciasikanovania.sk           www.drogynie.sk

www.statpedu.sk                             www.poradnakk.sk

www.cervenestuzky.sk                    www.zachranari.sk

www.unicef.sk           www.bezpecnaskola.sk         

                                                                                                        priebežne -koordinátor

 

 

IV. Očakávané výsledky

Koordinátori prevencie očakávajú, že pomocou navrhovaných aktivít zvýšia pocit bezpečnosti u žiakov a rodičov, zabezpečia  aktívnu ochranu každého žiaka pred psychickým a fyzickým týraním, šikanovaním a ohrozovaním mravného vývinu. Napomôžu osvojiť si u detí zdravý životný štýl, pomôžu prehĺbiť právne vedomie detí a uvádzať ho do praxe, pomôžu odstraňovať sociálno-patologické javy na škole ako problémové a agresívne správanie a psychické týranie. Naučia žiakov asertívnemu správaniu, hodnoteniu seba a iných a slobodne vyjadriť svoj názor. Našou snahou je ochrániť prostredie školy od fajčenia a požívania a prechovávania drog a predovšetkým chrániť zdravie detí. Naučiť ich zodpovednosti o vlastné zdravie.

Od rodičov očakávame užšiu spoluprácu so školou v oblasti prevencie drogových závislostí, ich aktívny záujem o problematiku prevencie, spoluprácu a pomoc pri odhaľovaní sociálno-patologických javov. S ich pomocou chceme nežiaduce formy správania čo najviac obmedziť aj v mimoškolskom prostredí. Očakávame, že rodičia nebudú zakrývať zistené skutočnosti, v záujme svojho dieťaťa nebudú k problematike ľahostajní a budú prístupní radám odborníkov.

 

Plán koordinátora prevencie drogových závislostí je variabilný a v prípade potreby bude upravený alebo doplnený.

 

Koordinátor prevencie drogových závislostí: Ing. Oľga Baxová V Budmericiach, 16.9.2020

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Budmerice
    Budmerice 430
  • Kancelária školy: 033/6448 110

Fotogaléria