PLÁN VÝCHOVNÉHO PORADENSTVA PRE ZŠ s MŠ BUDMERICE
V oblasti výchovného poradenstva budeme plniť úlohy podľa Vyhlášky MŠ SR č. 43/1996 Z.z. o výchovnom poradenstve a výchovných zariadeniach.
1. Stredná škola a vhodný výber povolania
Na druhom stupni ZŠ budeme prostredníctvom výchovnej poradkyne robiť profesionálnu orientáciu žiakov, pričom budeme prihliadať na želanie, schopnosti a záujmy žiakov a tiež potreby spoločnosti. Pri výbere povolania je dôležitá spolupráca s rodičmi. Túto činnosť robí výchovná poradkyňa formou rodičovského združenia a osobných pohovorov, ktoré sú zamerané na oboznámenie žiakov a ich rodičov s možnosťami ďalšieho štúdia, s postupom pri prijímacom konaní s termínom podania prihlášok, s termínom prijímacích skúšok a aj s rôznymi novými informáciami o školách.
Žiaci majú možnosť 2-krát navštíviť stredné školy počas „Dní otvorených dverí“.
Žiaci 9. ročníka sa tiež zúčastnia na prezentácie Župných škôl v Trnave. Takáto návšteva môže ovplyvniť ich rozhodnutie. Niekedy zmenia svoju pôvodnú voľbu alebo sa ich záujem o štúdium prejaví pri príprave na prijímacie skúšky. Rozhodnutie žiakov veľmi často ovplyvnia besedy s výchovnými poradcami zo stredných škôl.
Dôležitým prínosom pre prípravu žiakov na prijímacie skúšky je zapájanie talentovaných žiakov do súťaží a olympiád a venovanie zvýšenej pozornosti žiakom so slabším prospechom, aby zvládli prijímacie konanie v rámci svojich možností.
2. Podporné opatrenia
V súlade s úlohami MŠVVM SR s ohľadom na stále sa zvyšujúce percento detských neuróz budeme venovať pozornosť primárnej prevencii v spolupráci s CPP v Pezinku.
U žiaka, u ktorého pozorujeme problémy so so vzdelávaním, správaním a pod., uplatní škola podporné opatrenia I. a II. stupňa. Pokiaľ tieto opatrenia v dostatočném časovom úseku neprinesú zmenu, môže škola so súhlasom rodiča odporučiť žiaka na pedagogicko-psychologické vyšetrenie v CPP. Ak bude žiak v záveroch vyšetrení kvalifikovaný ako žiak so zdravotným znevýhodnením, budeme pri hodnotení žiaka postupovať podľa „Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov so zdravotným znevýhodnením“.
V školskom roku 2024/2025 evidujeme celkovo 42 žiakov so zdravotným znevýhodnením a špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, a podporné opatrenia I. a II. stupňa boli poskytné osemnástim žiakom.
Pre efektívny výchovu a vzdelávanie s pedagógmi spolupracujú pedagogickí asistenti:
1. stupeň - Erika Paulíni, Bibiána Dvorská, Dušana Kollárová.
2. stupeň - Lenka Sobolová, Michaela Valková, Mgr. Mária Cmerová, Mgr. Soňa Bačová.
Pre žiakov je k dispozícií tiež školský špeciálny pedagóg, Mgr. Renáta Minarovičová, školský psychológ, Mgr. Monika Kubičáková a školský sociálny pedagóg, Mgr. Soňa Bačová.
Problémy žiakov s problémovým správaním riešime tiež v spolupráci s CPP v Pezinku, v spolupráci s OÚ a ich odborom sociálnych vecí.
3. Preventívne aktivity
Budeme sa snažiť predchádzať negatívnym vplyvom súčasnej doby ako sú záškoláctvo, šikanovanie, kriminalita, drogy a teror. Vzniknuté problémy budeme konzultovať s CPP v Pezinku s oddelením prevencie a poradňou.
Pre žiakov každoročne otvárame záujmovú krúžkovú činnosť, kde majú možnosť spoznať bliťšie svoje schopnosti, rozvíjať sa a nadväzovať sociálne vzťahy aj so žiakmi iných tried.
Žiaci deviateho ročníka môžu absolvovať kurz spoločenského tanca a etikety pod vedením Mgr. Andrei Vaňkovej a Mgr. Moniky Kubičákovej. Na tomto kurze si okrem základu vybraných tancov osvoja aj pravidlá spoločenskej etikety a slučného vystupovania. Kurz je zakončený slávnostným večerom.
Priebežne počas školskího roka škola vyberá vhodné aktivity, udalosti, prednášky, workshopy a predstavenia, ktoré sú inšpirujúce a napomáhajúce výchove a vzdelávaniu detí a mládeže (napr. Revolution train, Prejav sa pohybom, spolupráca s rôznymi OZ, PZ SR atď.).
Poznámka: Plán a pracovný program výchovného poradcu je otvorený, preto ho možno aktuálne dopĺňať a meniť počas školského roku.
Vypracovali:
Ing. Oľga Baxová
Mgr. Monika Kubičáková